Kraina Kanionów

10 dni
Zarezerwuj wycieczkę
Plan podróży Warunki uczestnictwa i rezygnacji
Cena $1995

Cena zawiera

  • Noclegi w hotelach o standardzie turystycznym
  • Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
  • Przejazdy minibusem na całej trasie (TYLKO GRUPA BUSOWA)
  • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
  • W niektórych hotelach w cenie zawarte jest śniadanie
  • Ubezpieczenie zgodne z wymogami Amerykańskiego Departamentu Transportu

Cena nie zawiera

  • Wyżywienia z wyjątkiem śniadań wliczonych w koszt doby hotelowej
  • Wydatków natury osobistej
  • Ubezpieczenia turystycznego (możliwość wykupienia w biurze Rek Travel)
  • Biletów wstępu

CHICAGO – DES MOINES – BIG BOY -GÓRY SKALISTE –  COLORADO NATIONAL MONUMENT – PARK NARODOWY ARCHES – PARK NARODOWY CANYONLANDS – PARK STANOWY GOBLIN VALLEY – PARK NARODOWY CAPITOL REEF – PARK NARODOWY BRYCE – BRYCE CANYON – CEDAR BREAKS NATIONAL MONUMENT – PARK NARODOWY ZION – WIELKI KANION RZEKI KOLORADO – MONUMENT VALLEY – PARK STANOWY GOOSENECK -PARK NARODOWY MESA VERDE – PARK NARODOWY BLACK CANYON OF THE GUNNISON  – COLORADO SPRINGS – MONUMENT ROCKS – ST. LOUIS – OSADA CAHOKIA MOUNDS – CHICAGO

 

 

Jaskinie

Kaniony

Kultura i historia

Rozrywka

Trekking/hiking

Wczasy

Wodospady


Plan podróży

1.dzień

CHICAGO - DES MOINES - BIG BOY

Wyjazd sprzed biura Rek Travel (5827 W Irving Park Rd., Chicago, IL 60634) we wczesnych godzinach porannych. Przejazd przez  Illinois do Des Moines w  Iowa. Udamy się pod Kapitol stanu Iowa, z kopułą pokrytą 23 karatowym złotem. Zobaczymy Terrace Hill czyli narodowy zabytek historyczny z 1869 roku. Była to rezydencja gubernatora stanu Iowa. Jest to jeden z najlepszych przykładów amerykańskiej architektury wiktoriańskiej. Po przekroczeniu rzeki Missouri udamy się w miejsce, które zrobi wrażenie nie tylko na fanach kolei. Obejrzymy Big Boy – odrestaurowaną lokomotywę parową Union Pacific, jedną z największych tego typu maszyn na świecie. Przejazd na nocleg .

2.dzień

PARK NARODOWY GÓR SKALISTYCH

Przejazd przez Góry Skaliste (Rocky Mountains). To jedno z najpiękniejszych pasm górskich na świecie. Niepowtarzalne piękno Gór Skalistych przywodzi na myśl pionierskie czasy Ameryki. Są to tereny pełne pięknych i rozległych krajobrazów, malowniczych przełęczy oraz wiele gatunków dzikich zwierząt. Przejedziemy parkową drogą, która oferuje liczne punkty widokowe na górską scenerię. Park włącza w swój obszar górne dopływy rzeki Kolorado, przy której głównych punktach się zatrzymamy.

 

3.dzień

COLORADO NATIONAL MONUMENT - PARK NARODOWY ARCHES

Przejazd do Colorado National Monument. Charakterystyczną atrakcją jest Monument Canyon, który biegnie przez całą szerokość parku. To miejsce to znacznie więcej niż pomnik narodowy, to skarb, gdzie podziwiać można kaniony o stromych ścianach i czerwonej skale jak również wypatrywać dzikich zwierząt jak orły, kojoty czy owce boghorn.  Przejedziemy malowniczą drogą Rim Rock Drive, która została wpisana do krajowego rejestru miejsc historycznych. Z punktów widokowych wzdłuż trasy zobaczymy popularny cel wspinaczkowy, Pomnik Niepodległości, jak również Coke Ovens i Kissing Couples. Przejedziemy Rte 128, która przez tutejszych mieszkańców nazywana jest “drogą rzeczną”. Biegnie przy rzece kolorado która przecina w miejscu mostu, który do 2008 roku był najdłuższym wiszącym mostem w Utah.  Został zniszczony przez pożar wywołany przez dziecko bawiące się zapałkami. Dziś autostrada służy jako trasa widokowa. Na koniec udamy się do Delicate Arch. W parku narodowym Arches z ponad 2000 kamiennymi łukami ten konkretny wolnostojący łuk stał się powszechnie rozpoznawalnym symbolem stanu Utah i jednocześnie jednym z najbardziej znanych obiektów geologicznych na świecie. Zachód słońca to zdecydowanie najlepszy czas na podziwianie tego arcydzieła matki natury. Nocleg w okolicy Moab.

4.dzień

PARK NARODOWY CANYONLANDS - PARK STANOWY GOBLIN VALLEY - PARK NARODOWY CAPITOL REEF - PARK NARODOWY BRYCE

Wczesnym rankiem  przywitamy wschód słońca przy Mesa Arch, pięknym łuku na wschodnim płaskowyżu Island in the Sky w Parku Narodowym Canyonlands. Mesa Arch to spektakularny łuk z naturalnego kamienia wzniesiony na skraju klifu z rozległymi widokami na kaniony i góry La Sal w oddali. Łuk przyciąga amatorów i zawodowych fotografów, którzy długo przed wschodem słońca szukają najlepszej miejscówki i zajmują pozycję, by zdążyć zrobić zdjęcie łuku, oświetlonego promieniami wschodzącego słońca. Canyonlands to przepiękna, skalista kraina, poprzecinana wodami rzek Colorado i Green River. Następnie udamy się do Parku Stanowego Goblin Valley, gdzie wybierzemy się na spacer wśród „goblinów” z piaskowca i innych fascynujących formacji, dzięki którym parkowy krajobraz często porównywany jest do  Marsa. Kolejnym parkiem na mapie dzisiejszego zwiedzania będzie Park Narodowy Capitol Reef. Przejedziemy trasą widokową, malowniczą drogą nr 12. Ciekawostką parku są liczne petroglify – czyli wyryte w skale rysunki, spuścizna dawnych mieszkańców tych terenów, na których wielu widzi dowód na to, że kosmici jednak odwiedzili Ziemię. Dzień pożegnamy w punkcie widokowym Sunset Point w Parku Narodowym Bryce. Nocleg w okolicy.

 

5.dzień

BRYCE CANYON - CEDAR BREAKS NATIONAL MONUMENT - PARK NARODOWY ZION

Dzień zaczniemy od wschodu słońca w Bryce Canyon, który najpiękniej wygląda o świcie, skały mają najpiękniejszy różowo pastelowy kolor. Ciekawostką jest to, że park nie jest tak naprawdę kanionem, gdyż nie przepływa przez niego żadna rzeka. Na terenie parku są różnorodne formacje skalne. Do najbardziej popularnych należą iglice skalne zwane hoodoos, które przybierają różne kształty a ich rozmiary sięgaj do 45 metrów.  Na terenie parku występują również setki naturalnych łuków skalnych oraz slot canyons, czyli głębokie szczeliny skalne. Następnie udamy się do Cedar Breaks National Monument. Ten amerykański pomnik narodowy nazywany ,,kręgiem malowanych klifów’’ wyglądem przypomina naturalny amfiteatr wielobarwnych kamiennych grzbietów. W Cedar Breaks podziwiać można spektakularne widoki lasów jodły subalpejskiej , świerku Englemana, a także sosny szczeciniastej, jednego z najbardziej długowiecznych drzew na świecie . Stamtąd udamy się do Parku Narodowego Zion. To jeden z najpiękniejszych parków Utah. Ten rezerwat przyrody w południowo-zachodniej części Utah wyróżnia się stromymi czerwonymi klifami Kanionu Zion i jest to miejsce wprost magiczne. Przejedziemy Zion Canyon Scenic Drive – drogą, która przecina główną część parku, prowadząc do leśnych szlaków wzdłuż rzeki Virgin.

 

6.dzień

WIELKI KANION RZEKI KOLORADO

Dzisiaj czeka nas przygoda z jednym z najbardziej spektakularnych kanionów USA – Wielkim Kanionem Rzeki Kolorado ( Grand Canyon ). Park powstał w 1919 roku i jest jednym z najstarszych parków w Stanach Zjednoczonych. Dziś zobaczymy jego północną krawędź, która jest zdecydowanie bardziej dzika i z powodu chociażby surowszych warunków klimatycznych, mniej dostępna dla turystów, niż krawędź południowa. Obie, natomiast, gwarantują niesamowite widoki. Następnie przejazd do pięknych, różowych klifów Vermillion i Navajo Bridge, który malowniczo spina obie krawędzie kanionu oddalone w tym miejscu od siebie o 750 stóp. Wysokość 470 stóp zapewnia wspaniałe widoki. Rzeka Kolorado wiele lat temu utworzyła w skałach piaskowca piękny, głęboki na 300 metrów meander o kształcie podkowy. To słynne miejsce o nazwie “Horseshoe Bend”,  które jest jednym z ulubionych fotograficznych motywów Dzikiego Zachodu. To właśnie tu podziwiać będziemy zachód słońca zanim udamy się do hotelu na nocleg.

 

7.dzień

WIELKI KANION RZEKI KOLORADO - MONUMENT VALLEY - PARK STANOWY GOOSENECK

Przygody z Wielkim Kanionem Rzeki Kolorado ciąg dalszy. Tym razem strona południowa, zupełnie inna niż ta, którą podziwialiśmy wczoraj. Przed wjazdem na teren Parku Narodowego, w centrum turystycznym, obejrzymy film I-MAX o Wielkim Kanionie. Nowoczesna technologia sprawi, że z całą mocą poczujemy jego potęgę. Leć jak orzeł, zerknij z krawędzi kanionu a potem zanurkuj do skalistej głębi – zachęcają gospodarze kina. Kontynuujemy podziwianie kanionu z wybranych punktów widokowych na południowej krawędzi. Dalsza droga wśród malowniczych krajobrazów Arizony i po terenach największego w Stanach Zjednoczonych indiańskiego rezerwatu zamieszkałego przez Indian Navajo doprowadzi nas do Monument Valley. To miejsce znane z wielu westernów Johna Forda, który odkrył jego uroki dla Hollywood, wykorzystując tamtejszą scenerię w swoich filmach. Z “Doliny Monumentów” udamy się do Parku Stanowego Gooseneck. Po drodze przystaniemy przy “Mexican Hat”, skalnej formacji, która swoją nazwę zawdzięcza oryginalnemu kształtowi, który jako żywo przypomina meksykańskie sombrero. Przy wspomnianym parku stanowym “Gęsia Szyja” (Gooseneck SP) ponownie wpadniemy w zachwyt. Wiele lat temu rzeka utworzyła tam meandry o głębokości ponad 1000 stóp (300m). Siła wiatru, działanie wody, mrozów i grawitacji dało przepiękny efekt tworząc niesamowitą panoramę na meandrującą poniżej rzekę San Juan. Przejazd na nocleg.

8.dzień

PARK NARODOWY MESA VERDE - PARK NARODOWY BLACK CANYON OF THE GUNNISON - COLORADO SPRINGS

Dzień rozpoczniemy wizytą w Parku Narodowym Mesa Verde, który został założony w celu zachowania dziedzictwa archeologicznego przodków Puebloan. Park chroni prawie 5000 stanowisk archeologicznych w tym 600 mieszkań na klifach. Udamy się na wycieczkę z przewodnikiem po domach na klifach, zbudowanych między 450 a 1300 r. n.e. Przejedziemy  drogą Mesa Top Loop, zatrzymamy się przy Petroglyph Point Trail, aby zobaczyć rzeźby w skale i przy Sun Point Overlook z doskonałym widokiem na kanion. Następnie przejazd malowniczą drogą Million Dollar Highway z postojami na zdjęcia do Black Canyon of the Gunnison National Park – parku narodowego położonego w zachodniej części Kolorado. Na niewielkim terenie parku znajduje się najpiękniejszy, kilkunastomilowy odcinek rzeki Gunnison. Przejazd drogą wzdłuż krawędzi stromego i głębokiego na 600 m kanionu, z postojami w punktach widokowych.  Nocleg w okolicy Colorado Springs.

 

9.dzień

MONUMENT ROCKS - CHALK PYRAMIDS

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Chicago. Po drodze postoje na odpoczynek i posiłek Zatrzymamy się w Monument Rocks i  Chalk Pyramids w Kansas. Są to formacje kredowe osiągające wysokość do 70 stóp. Szacuje się , że powstały 80 milionów lat temu. W 2008 roku  Monument Rocks zostały uznane za jeden z 8 cudów stanu Kansas.Przejazd na nocleg .

10.dzień

ST. LOUIS - OSADA CAHOKIA MOUNDS - CHICAGO

W tym dniu kończy się nasza przygoda. Ostatnim przystankiem w drodze do domu będzie St.Louis stolica stanu Missouri położonej nad brzegiem rzeki Mississippi. Zatrzymamy się pod ikoną St. Louis, „Bramą do Zachodu” – charakterystycznym łukiem i najwyższym pomnikiem w USA. To z tego miejsca wyruszały pierwsze odkrywcze wyprawy na Dziki Zachód. Łuk wznosi  się na wysokość 192 metry  nad Missisipi  i jest symbolem miasta. Wewnątrz znajdują się windy, którymi po obu ramionach łuku można wjechać na górę. Dla chętnych możliwość wjazdu na górę i podziwiania z punktu widokowego panoramy rzeki i miasta.  Następnie przejazd do bazyliki Św. Ludwika posiadającej zapierające dech w piersiach sklepienie mozaikowe. Znawcy twierdza ze jest ono najpiękniejsze w całych Stanach Zjednoczonych. Po drugiej stronie Mississippi, już w Illinois, krótkie zwiedzanie prekolumbijskiej osady – Cahokia Mounds, w 1982 r. wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na jej terenie, w centrum, znajduje się wielki plac, są też mniejsze place i pozostałości budynków oraz kopce ziemne, które w przeszłości funkcjonowały jako grobowce, platformy pod budowle i znaki graniczne. Największy z nich, zwany Kopcem Mnichów, ma wysokość 30 metrów, a na jego szczycie znajdowała się wysoka na 15 metrów siedziba wodza. Przed nami droga powrotna, a do Chicago wrócimy wieczorem.

 

Pokaż cały plan wycieczki

10 dni

Trasa wybranej wycieczki


Firma nie ponosi odpowiedzialności za stracone mienie klienta w wyniku włamania, kradzieży, zgubienia itp. nie ponosimy również odpowiedzialności za straty klienta w motelach. Firma Rek Travel zastrzega sobie prawo do zmiany programu, dyktowanych okolicznościami niezależnymi od niej. Klient zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu wycieczki. Uczestnicy wycieczki ubezpieczeni są zgodnie z wymogami amerykańskiego Departamentu Transportu na łączną kwotę $5000.000 (polisa do wglądu na życzenie klienta). Za dodatkową opłatą uczestnicy mogą ubezpieczyć się na wypadek leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego schorzeń nabytych w trakcie wycieczki oraz nieszczęśliwych wypadków w obiektach zwiedzanych (wszelkie informacje w biurze).

Podobne wycieczki

Floryda dla najmłodszych

$1995 10 dni 07-11-2024
Monument Valley

Kalifornia i najpiękniejsze parki narodowe USA – wyjazd z Los Angeles

$2995 14 dni 09-06-2024
Pokaż wszystkie wycieczki 42